×
رمز عبور پیش فرض 5 رقم سمت راست کد ملی می باشد در صورتیکه تغییر داده باشید با رمز خود وارد شوید
فراموشی کلمه عبور
×
Sunday 26 May 2019 | یکشنبه, ۵ خرداد ۱۳۹۸
قدیمی ترین بناهای دنیا قدیمی ترین بناهای دنیا قدیمی ترین بناهای دنیا قدیمی ترین بناهای دنیا

قدیمی ترین بناهای دنیا

قدیمی ترین بناهای دنیا

بناهای تاریخی همیشه از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگی اند و توریست های زیادی برای دیدن معروف ترین بناهای گردشگری راهی سفر می شوند. معمولا هرچه بنای تاریخی قدمت طولانی تری داشته باشد و معروف تر باشد گردشگران آن هم بیشترند. مطمئنا باید سراغ این بناها را در شهرها و کشورهای باستانی مثل ایتالیا، مصر، چین، ایران و … بگیرید.

پانتئون رم ، ایتالیا:

رومی ها حدود ۲ هزار سال پیش بناهایی مثل پانتئون را ساختند، این بنا با یکی از بزرگ ترین گنبدهای دنیا و ایوانی با ۱۲ ستون گرانیتی یکی از شگفتی ها و شاهکارهای معماری به حساب می آید. پانتئون قدیمی ترین ساختمان دنیاست که همچنان هم مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی برای بازدید از این بنا راهی رم شدید به سقف باشکوه آن نگاه کنید معماری دیدنی آن واقعا نفسگیر است.

کولوسئوم، رم، ایتالیا

این بنا کمی از پانتئون قدیمی تر است. تماشای معروف ترین ویرانه های رم چیزی است که نباید آن را تحت هیچ شرایطی از دست بدهید مخصوصا امروز که می توانید از راه های زیرزمینی که در گذشته گلادیاتورها و حیوانات وجشی از آن برای ورود به این بنا استفاده می کردند دیدن کنید. این تماشا خانه بزرگ که در سال ۸۰ میلادی افتتاح شد ظرفیت حدود ۵۰ هزار نفر را دارد و یکی از عجایب هفتگانه جدید است. در این شاهکار معماری زمانی گلادیاتورها با حیوانات وحشی می جنگیدند تا تماشاچیان را سرگرم کنند.

Maison Mariee، شهر نیم، فرانسه

یکی از عبادتگاه های رومی که به خوبی از زمان باستان تا به حال حفظ شده در شهر نیم فرانسه قرار دارد. این بنا در سال ۱۶ قبل از میلاد ساخته شد زمانی که حدود ۶۰ هزار نفر در این شهر زندگی می کردند. دیگر آثار رومی به جای مانده در این شهر آمفی تئاتر است که در قرن های ۱ یا ۲ میلادی ساخته شده است.

مقبره امپراتوری کین، چین

چین هم از دیگر کشورهای باستانی دنیاست که بناهای باستانی زیادی را در خود جای داده است.  یکی از قدیمی ترین بناهای آن مقبره پادشاهان امپراتوری های گذشته است. این مجموعه عظیم که ساخت آن ۳۸ سال زمان برده مدت ها پنهان بود تا اینکه سال ها پیش بخشی از آن از خاک بیرون آمد. در سال ۱۹۷۴ بود که مزرعه دا روستایی، ارتش تراکوتا که در سمت شرقی از مقبره محافظت می کردند را کشف کرد. مجسمه ۸ هزار سرباز، ۱۳۰ ارابه به همراه ۵۲۰ اسب فقط بخشی از گنجینه ای است که تاکنون کشف شده است.

گنبد سانچی، هند

گنبد بزرگ در این مجموعه زیارتی در ابتدا توسط امپراتور آشوکا در قرن ۳ قبل از میلاد ساخته شد. سنگ کاری های پیچیده و خیره کننده گنبد سانچی با بناهایی که توسط امپراتوری رومی درست شده قابل رقابت است. این بنا در سال ۱۸۱۸توسط افسر بریتانیایی کشف شد اما یک قرن دیگر زمان برد تا باستان شناس بریتانیایی کشف کند که تصاویری که بر روی پنل ها کشیده شده در واقع بیانگر داستان آشوکا است کسی که قبل از اینکه به امپراتوری ماگدها برسد در این محل زندگی می کرد.

پارتنون، آتن، یونان

در میان بناها و ساختمان های بتونی که آتن مدرن را شکل می دهند آکروپولیس با سه عبادتگاهی که قدمت آن ها به قرن ۵ قبل از میلاد می رسد هر سال سه میلیون گردشگر را به خود جذب می کند. عبادتگاه بزرگ و جذاب پارتنون با ۴۶ ستون سر پا نگه داشته شده و با معماری کلاسیک از برجسته تین بناهای دنیاست. حتما در هنگام شب در کنار آکروپولیس پیاده روی کنید چون در این زمان بنا در باشکوه ترین حالت ممکن است و در زیر نور ماه می درخشد.

آرامگاه کوروش، ایران

آرامگاه کوروش یکی از آثار میراث جهانی یونسکو است و در سال ۶ قبل از میلاد ساخته شده  است. این بنا که از باشکوه ترین آثار تاریخی ایران است به خوبی گذشته و تاریخ طولانی ایران را به جهانیان نشان می دهد. آرامگاه کوروش در فاصله یک کیلومتری جنوب غربی کاخ های پاسارگاد قرار دارد و با معماری منحصربفرد و جذاب سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. این مقبره قاعده مستطیلی شکل دارد و در قسمت های پایین آن سنگ های مربعی شکل به کار رفته که به آن ظاهری خاص و جذاب بخشیده است.

هرم بزرگ جیزه، مصر

این هرم تنها بازمانده عجایب هفتگانه جهان در مصر است. می گویند در اینجا آرامگاه فرعون خوفو از دودمان چهارم قرار دارد. برای دیدن از این آرامگاه باید به قاهره مرکز مصر بروید و این بنای تاریخی که قدمت آن به ۲۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد را تماشا کنید. فرعون به همراه گنجیده اش دراین هرم قرار دارد به همین دلیل راه رسیدن به داخل این هرم پیجیدگی های زیادی دارد. این هرم که در ابتدا ارتفاعی حدود ۱۴۷ متر داشت امروز با فرسایش های زیادی که در آن رخ داده به ۱۳۷ متر کاهش پیدا کرده است.

هرم جوزر، مصر

اگر می خواهید قدیمی ترین هرم مصر را ببینید باید به سراغ هرم جوزر بروید که حتی حدود یک قرن از هرم جیزه قدمت بیشتری دارد و معماری آن هم کمی متفاوت تر است. این طور به نظر می آید که این هرم در سال ۲۶۶۷ تا ۲۶۴۸ میلادی درست شده است.

 

تاریخ درج مطلب :‌1396/09/04

نظری بنویسید: